De ce să faci tu un lucru când un aparat o poate face mai bine, şi de două ori mai rapid? Asta îţi spun creatorii unui device pentru apicultori.
„E incredibil! Să faci apicultură atât de simplu, sunt destul de convins că poţi să colectezi 100% de pe o ramă”, spune un apicultor în filmul de prezentare a aparatului.
Hive controller este proiectul unei companii din Coreea. Promite să extragă mierea mai rapid decât omul, cel care face 80% din treaba din apicultură în prezent. Device-ul a apărut pe un site de crowdfunding şi şi-a atins obiectivul.
Totuşi, device-ul coreenilor nu l-a impresionat pe Bogdan Iordache. El îţi explică motivul pentru care nu ar da 3.000 de dolari pe un asemenea robot.
„Nu consider că acest echipament este foarte folositor. Pot să apară probleme. Dacă în ramele din cut-ul superior, cele care sunt extrase de acest device, există şi puieţi? În general, apicultorii încearcă să lase ramele cu puiet înăuntru stupului şi nu centrifughează mierea de pe aceste rame”, explică Bogdan Iordache, cofondator Apiary Book.
Bogdan a lucrat în IT înainte să se dedice apiculturii. A lansat o aplicaţie de management apicol şi este convins că tehnologizarea reprezintă viitor. Chiar dacă acest device nu ar fi soluţia pentru moment.
„Se doreşte ca în agricultura şi apicultura modernă lucrurile să fie mai automatizate. Atâta timp cât un apicultor vede care sunt beneficiile imediate ale implementării tehnologiei atunci o va adopta fără niciun fel de problemă”, explică apicultorul român.