Az elhagyott romániai középkori erődtemplomokat mentené meg Károly walesi herceg
Az alapítvány közleménye szerint Károly walesi herceg szerda délután három Brassó megyei ot is meglátogatott, a homoróddarócit, a homoródit és a mirkvásárit.
A három templom mindegyike az 1200-as évek környékén épült román stílusban, majd a 16. században nyerték el mai formájukat.
Az őket körülvevő erődítmények a 14–15. századból származnak, a 800 évvel ezelőtt Erdélyben letelepedett szászok építették őket. 1990-ben még mintegy negyedmillió szász élt Erdélyben, mára azonban számuk alig éri ez a 15 ezret.
Károly herceg alapítványa az egyre romló állapotban lévő középkori erődtemplomok fejlesztését célzó projekten az Erődtemplom Alapítvánnyal, illetve a romániai hatóságokkal is együttműködik. A projektben nemcsak az épületek helyreállításáról van szó, hanem arról is, hogy körülöttük egy kisebb vendéglátó-komplexumot hoznának létre, amely biztosítja majd a templomok jövőbeni karbantartását, illetve munkahelyeket a helybeliek számára.
„A herceg alapítványa új modellt szeretne felállítani a homoróddaróci erődtemplommal. A templom 800 éves, lenyűgöző történelme most romokban áll, mert az egész környéket vandálok tették tönkre, illetve elhanyagolták. A szervezet által kidolgozott tervben szerepel a templom helyreállítása, illetve egy kávéház, szálláshelyek és hagyományos kézműves műhelyek létrehozása a mellette lévő területeken. Minden ott dolgozó helybeli lesz, a helyszínt pedig a művészetek és hagyományos mesterségek színhelyeként kapcsoljuk majd be a turisztikai körforgásba. Ha a pilótaprojekt sikeres lesz, a modellt kiterjesztjük a régió egyéb, hasonló helyzetben lévő műemlékére is” – mutat rá a walesi hercegről elnevezett romániai alapítvány.
Erdély déli részében megközelítőleg 250 középkori templom és falu van veszélyben, köztük számos erődtemplom is, amelyek 400–600 évvel ezelőtt épültek.
A „Regeneration Through Heritage” (Megújulás a történelmi örökség segítségével) nevet viselő koncepció Károly herceg alapítványának ötlete, amelynek két célkitűzése van: az örökségvédelem, illetve a gazdasági fellendülés elősegítése.
Károly herceg szerdán a Brassó megyei Szászfehéregyházán tartózkodott, ahol találkozott a Pro Silva európai erdővédő civil szervezet képviselőivel.