Az ellenőrök azt vették górcső alá, hogy a három tagállamban milyen intézkedéseket hoztak az ivóvíz minőségének javítása érdekében európai uniós csatlakozásuktól 2016 végéig.
A főbb következtetések szerint javult a hozzáférés és a kínálat is – ezek nagyrészt az elmúlt években megvalósított beruházásoknak tudhatók be. Ugyanakkor az ellenőrök arra is ráirányítják a figyelmet, hogy hogy még mindig vannak vidékek, ahol a hálózat nem felel meg teljes mértékben az EU 1998-as, az ivóvízre vonatkozó irányelvének.
Emellett jelentős köz- és magánberuházásokra van szükség, hogy biztosítsák a hozzáférést a jó minőségű ivóvízhez, és garantálni kell az európai uniós pénzalapokból megvalósított beruházások fenntartását.
2007 és 2020 között a regionális fejlesztési és a kohéziós alapból Románia, Bulgária és Magyarország 3,7 milliárd eurót fordíthat az ivóvízhálózatára – közölte az Európai Számvevőszék.
„Számottevő anyagi támogatást adott az EU ezekre a vízhálózatokra, de ennek nem szabadna helyettesítenie a tagállamok kiadásait. Összességében, ennek a három országnak 2020 végéig 6 milliárd eurót kell beruháznia szükségletei fedezéséhez” – közölte George Pufan, Románia képviselője az Európai Számvevőszékben, aki ma is részt vett ebben az ellenőrzésben.