„Eu respect deciziile politice, punctul meu de vedere o să-l spun în instanţele partidului. Avem luni BPN şi, dacă se va discuta acest subiect, îmi voi spune acolo punctul de vedere. Nu-mi spun poziţia public, pentru că mi se pare incorect„, a afirmat Mircea Toader.
El a răspuns astfel unei întrebări legate de afirmaţiile europarlamentarului PDL Cristian Preda potrivit cărora soluţia fezabilă este un premier independent, cu un guvern politic, precum şi cele ale lui Ioan Oltean care a spus că Guvernul trebuie să găsească soluţii de rezolvare a problemelor pentru că altfel nu există decât o singură soluţie: plecarea Guvernului.
Întrebat în cât timp ar trebui ca Guvernul să vină cu măsuri, Oltean a spus că într-o lună de zile.
Prim-vicepreşedinte PDL Sorin Frunzăverde a declarat vineri, pentru MEDIAFAX, că va discuta, luni, la Biroul Permanent al PDL, despre declaraţiile lui Ioan Oltean şi ale lui Cristian Preda referitoare la Guvern.