Liderul Forţei Civice, senatorul Mihai Răzvan Ungureanu, a declarat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă la Arad, că a zâmbit când l-a auzit pe Traian Băsescu ‘lăudându-l pe Ponta” şi că zâmbeşte de fiecare dată când îşi aduce aminte, considerând că declaraţiile din ultima ieşire publică a şefului statului sunt ironii la adresa premierului.
„Când lauzi pe cineva că nu a făcut rău, nu e laudă. Lauzi repetentul că a venit la ore (…) că a venit la extemporal şi a luat nota trei. E o ironie foarte groasă. Ponta înţelege mai greu umorul preşedintelui. Domnul preşedinte nu l-a lăudat, să fie clar, a avut o adresare extrem de ironică la adresa domnului Ponta”, a spus Ungureanu.
Liderul FC consideră că „ironia preşedintelui a fost foarte bine direcţionată”, dar că „din păcate, e încărcată de dezamăgire profundă” faţă de acţiunile Guvernului.
Senatorul FC a adăugat, referindu-se la Guvern, că acesta este condus de „baronii PSD”, iar „Ponta este lăsat doar să explice hotărârile luate de baronii din partid”.
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri, referindu-se la situaţia economică a României, că „nava e la cheu, în port sigur”, el mulţumind pentru că s-a ajuns aici guvernelor Boc, Ungureanu şi Ponta.
„Am trăit cu toate cele trei guverne şi încerc să dau fiecăruia ce-i al lui. Guvernul Boc a pus interesul naţional deasupra interesului de partid şi practic şi-a sacrificat voturile pentru a restabili echilibrul macroeconomic al ţării, pentru a da şanse la reluarea dezvoltării, pentru a reda românilor demnitatea. O ţară care împrumută bani de la Fond ca să-şi plătească salariile cu pensiile nu e o ţară cu cea mai bună reputaţie”, a afirmat Băsescu.
Şeful statului a adăugat că mulţumeşte şi Guvernului Ungureanu pentru că „nu a afectat parcursul de recuperare şi de recuperare a dezechilibrelor, spunând că acelaşi lucru este valabil şi pentru Guvernul Ponta.
Acesta a mai afirmat că România a ajuns la stadiul la care nu se mai bate pentru supravieţuire.
Traian Băsescu el a ţinut să menţioneze că „cel mai consistent” a mulţumit Guvernului Boc.