„Da, am primit invitaţie. Voi participa la evenimentele dedicate zilei de 1 Decembrie, este an Centenar şi prin această participare arăt respect faţă de 100 de ani de la Marea Unire şi cred că este important ca la acest eveniment să particip”, a spus premierul Viorica Dăncilă, întrebată dacă va participa la parada de 1 Decembrie din Bucureşti.
Ea a spus că nu ştie dacă va ajunge şi la recepţia care va avea loc la Palatul Cotroceni, eveniment organizat de Klaus Iohannis.
„Aţi observat că atunci când am fost invitată, am participat. Nu pot să spun anul acesta pentru că s-ar putea ca de la evenimentul de la Bucureşti să merg în altă parte să încerc să merg în mai multe locuri, de aceea nu pot să vă dau un răspuns exact”, a precizat şeful Executivului.
Liderul PSD Liviu Dragnea şi-a întrebat consilierii dacă a primit invitaţie la parada militară de la Arcul de Triumf.
„Eu am primit invitaţie? Nu ştiu. Verific acum la cabinet”, a spus acesta.