Prima pagină » Politic » Şeful CJ Sibiu:Ar fi oportun să avem regiuni administrative care să fie compuse din mai multe judeţe

Şeful CJ Sibiu:Ar fi oportun să avem regiuni administrative care să fie compuse din mai multe judeţe

Preşedintele Consiliului Judeţean Sibiu, Martin Bottesch, a declarat, joi, că "ar fi oportun" să existe "regiuni administrative care să fie compuse din mai multe judeţe" pentru că s-ar putea realiza proiecte complexe, transmite corespondentul MEDIAFAX.
19 mai 2011, 17:18, Politic

Preşedintele CJ Sibiu, Martin Bottesch, a declarat, joi, corespondentului MEDIAFAX că „judeţele din România sunt mici faţă de regiunile din vestul Europei”, iar „actualele regiuni de dezvoltare din ţara noastră nu au o structură administrativă”.

„Am declarat deja, în anii trecuţi, că judeţele din România sunt mici faţă de regiunile din vestul Europei. Actualele regiuni de dezvoltare din ţara noastră nu au o structură administrativă. Consider că ar fi oportun să avem regiuni administrative care să fie compuse din mai multe judeţe. Numai aşa se poate realiza şi urmări, cu adevărat, o strategie regională în domeniul infrastructurii rutiere, al dezvoltării economice, al turismului”, a spus Bottesch.

Potrivit acestuia, pe lângă reorganizarea administrativă, o mai mare descentralizare ar fi, de asemenea, benefică.

„Pentru o absorbţie mai bună a fondurilor europene ar trebui ca anumite competenţe de gestionare a programelor să fie transferate de la nivel naţional la nivel regional”, a spus Bottesch.

Preşedintele Băsescu a declarat, joi, la o conferinţă organizată de „Ziarul Financiar”, că speră ca în 2012 să fie adoptată o soluţie pentru reorganizarea administrativă a ţării, întrucât acum nu poate fi stimulată dezvoltarea, din cauză că se iau decizii pe suprafeţe mult prea mici, judeţele.

Şeful statului a menţionat că el va insista pe această temă în discuţiile cu partidele politice.

„Avem decizii pe suprafeţe mult prea mici, judeţele, şi avem decizii extrem de greu de negociat. Un judeţ vrea drum de la sud la nord, alt judeţ vrea de la est la vest, pentru că acolo, pe Valea Trotuşului, sunt primarii lor”, a explicat Traian Băsescu.

Preşedintele a precizat, însă, că actuala organizare administrativă este foarte susţinută de populaţie. El a adăugat că este greu să te duci într-un oraş reşedinţă de judeţ şi să le spui localnicilor că rămâne „municipiul X”, dar nu va mai fi capitala viitoarei regiuni.

Şeful statului a susţinut că trebuie explicate populaţiei avantajele reorganizării administrative.