Alegeri SUA: Joe Biden se ia de Trump şi de republicani într-un discurs energic despre Starea Uniunii

Publicat: 08 03. 2024, 07:04
Actualizat: 28 03. 2024, 12:25

În ultimul său discurs despre Starea Uniunii înainte de alegeri, Biden l-a acuzat pe Trump, contracandidatul său republican în alegerile din 5 noiembrie, că a îngropat adevărul despre asaltul din 6 ianuarie 2021 de la Capitoliu, că s-a înclinat în faţa preşedintelui rus Vladimir Putin şi că a torpilat un proiect de lege pentru înăsprirea restricţiilor la frontiera SUA cu Mexicul, relatează Reuters.

Discursul de 68 de minute i-a oferit lui Biden, cu o cotă de popularitate scăzută, şansa de a se adresa direct milioanelor de americani cu privire la viziunea sa pentru un nou mandat de patru ani şi de a prezenta un contrast cu Trump, al cărui nume nu l-a menţionat, dar a cărui prezenţă a răsunat pe tot parcursul discursului.

Biden şi-a început discursul cu o critică directă la adresa lui Trump pentru comentariile sale prin care l-a invitat pe rusul Putin să invadeze alte naţiuni NATO dacă acestea nu cheltuie mai mult pentru apărare. „Acum, predecesorul meu, un fost preşedinte republican, îi spune lui Putin, citez: „Fă ce vrei”, a spus Biden. „Cred că este scandalos, este periculos şi inacceptabil”.

Biden, care a făcut presiuni asupra Congresului pentru a oferi fonduri suplimentare Ucrainei pentru războiul acesteia cu Rusia, a avut, de asemenea, un mesaj pentru Putin: „Nu vom pleca”, a spus el.

Critici la adresa republicanilor

De asemenea, preşedintele a trasat un contrast cu Trump în ceea ce priveşte dreptul la avort şi economia şi a adresat mai multe ironii la adresa parlamentarilor republicani din sală, cu glume deocheate care păreau menite să atenueze îngrijorările legate de vârsta şi acuitatea sa mentală.

De asemenea, el i-a criticat pe republicani pentru că au încercat să anuleze prevederile privind asistenţa medicală din cadrul Legii privind îngrijirea la preţuri accesibile, cunoscută şi sub numele de Obamacare, şi pentru că au crescut deficitele şi i-a acuzat că au luat bani din legislaţia căreia i s-au opus.

Biden se confruntă cu nemulţumirea progresiştilor din partidul său în legătură cu sprijinul său pentru Israel în războiul său împotriva Hamas şi cu cea a republicanilor în legătură cu poziţia sa privind imigraţia, dar starea de spirit în rândul democraţilor din sală a fost entuziastă. Aceştia l-au întâmpinat pe Biden cu urale şi aplauze, determinându-l pe acesta să glumească spunând că ar trebui să plece înainte de a începe.

Joe Biden a declarat că vârsta i-a oferit o perspectivă unică în calitate de preşedinte al SUA în timpul discursului, abordând frontal o critică majoră a campaniei sale, notează AFP.

„Ştiu că poate nu pare, dar sunt aici de ceva vreme”, a spus Biden, în vârstă de 81 de ani. „Când ajungi la vârsta mea, anumite lucruri devin mai clare ca niciodată. Cunosc povestea americană”.

Trump, între timp, a trimis un flux constant de mesaje care îl atacă pe Biden pe platforma sa Truth Social. „Pare atât de furios când vorbeşte, ceea ce este o trăsătură a oamenilor care ştiu că