„Victor Ponta m-a acuzat că am comis greşeli gramaticale. Ponta trebuie să ştie un lucru: cacofonia nu este o greşeală gramaticală. Despre acest lucru se învaţă în clasele a V-a şi a VI-a”, a afirmat Voinescu, în plen la dezbaterea moţiunii de cenzură.
El i-a spus lui Ponta să nu folosească cuvinte în care îşi prinde urechile şi să rămână în zona lozincilor.
„Nu mai folosiţi cuvinte în care vă prindeţi urechile, rămâneţi în zona lozincilor de culoare roşie venite de la răsărit”, i-a spus Voinescu lui Ponta.
Deputatul PDL a replicat astfel afirmaţiei liderului PSD potrivit căreia Voinescu a făcut o greşeală gramaticală când a spus „dacă cade Guvernul”.
Ponta a spus acest lucru după ce Voinescu a criticat textul moţiunii de cenzură pe motiv că este o „veritabilă trântă cu gramatica”.