În faţa tinerilor democrat-liberali, Cezar Preda nu a pronunţat numele Elenei Udrea, ci a vorbit despre ea ca despre „o colegă care n-a mai apărut în peisaj în ultima vreme”.
„O colegă care n-a mai apărut în peisaj în ultima vreme ne-a spus că, dacă o să avem o comunicare mai bună, o să creştem în sondaje. Eu îi spun că noi o să creştem în sondaje dacă nu mai vorbeşte ea!”, a precizat Cezar Preda.
Cezar Preda le-a mai spus tinerilor în discursul său că cine a greşit plăteşte şi face un pas în spate, „altfel partidul nu scoate capul”.
„Cine a greşit plăteşte, cine a greşit face un pas în spate, altfel partidul nu scoate capul”, a menţionat Cezar Preda.
Ulterior, Preda a precizat pentru MEDIAFAX că atunci când le-a vorbit tinerilor PDL s-a referit la Elena Udrea.
La sfârşitul lunii august, liderul Noua Republică, Mihail Neamţu, i-a cerut fostului lider PDL Elena Udrea să facă pasul în spate, el arătând că „politicienii compromişi trebuie să se retragă”. ÎN replică, Elena Udrea a precizat atunci că se teme de „aroganţa şi autosuficienţa” unora care fără un merit în trecut se proclamă „prezentul şi viitorul”.