Băsescu: Trebuie o lege care să clarifice până unde se produc înlocuirile după schimbarea guvernelor
„Trebuie să terminăm şi cu chestiunea asta: «aduc pe oricine, că e de la mine din partid». Eu vreau să mă înţeleg cu premierul Boc în zilele următoare, în ianuarie, că acum are alte urgenţe – buget – şi trebuie făcută o lege care să clarifice până unde se produc schimbările”, a declarat Traian Băsescu.
El a admis că în toate ţările, după alegeri, se produc schimbări în ministere, dar s-a întrebat până unde se poate merge cu aceste înlocuiri.
„Eu zic că maximul e nivelul de secretarul de stat, de la secretarul general de minister în jos nu mai poate fi atins nimeni, iar responsabilitatea ministrului să fie doar să dea obiectivele”, a apreciat şeful statului.