Băsescu: Cei care au vrut ca România să treacă prin criză cu o populaţie dezbinată par a fi reuşit

Publicat: 25 10. 2010, 18:44
Actualizat: 07 11. 2012, 16:47

„Am un singur mesaj – protestele sunt îndreptăţite din punct de vedere al reducerii veniturilor. Nu este, însă, momentul ca oamenii politici, de dragul voturilor, să facă concesii care să ducă România într-un derapaj. Am fost întotdeauna adeptul necesităţii de a guverna pentru popor, sunt însă momente, momente de criză economică, în care responsabilitatea unui om politic este să guverneze pentru ţară. Noi suntem într-un astfel de moment şi trebuie să vă spun că cei care au vrut ca România să treacă prin criză cu o populaţie dezbinată par a fi reuşit, dezinformându-i pe români cu privire la ce poate şi ce nu poate România în momentul de faţă. Faptul că cei care au reuşit dezbinarea naţiunii în condiţii de criză economică grea au vreun motiv de satisfacţie, este problema lor”, a declarat Băsescu.

El a mai spus că este decis ca, împreună cu şi sprijinind Guvernul, să contribuie la luarea măsurilor necesare pentru România, în aşa fel încât ţara noastră să intre într-un proces de redresare solid, durabil.

„A trecut vremea când mai puteam utiliza veniturile bugetului de stat pentru voturi. În momentul de faţă, veniturile bugetului de stat trebuie utilizate pentru ţară. Atâtea câte sunt ele”, a conchis şeful statului.