Băsescu: Îi mulţumesc premierului demisionar Emil Boc pentru devotamentul în serviciul public

Publicat: 06 02. 2012, 20:42
Actualizat: 07 11. 2012, 13:44

„N-aş încheia înainte de a-i mulţumi premierului demisionar Emil Boc pentru profundul devotament pe care l-a avut în serviciul public”, a spus Băsescu la încheierea discursului său.

El a menţionat că Boc nu a fost un premier perfect, dar a spus despre acesta că şi-a dedicat tot efortul pentru ieşirea României din criză.

„Nu spune nimeni că a fost un premier perfect, dar nimeni nu îl poate suspecta că nu şi-a dedicat tot efortul pentru ca România să iasă din criza economică în care a intrat fără voia ei, dar a intrat nepregătită. Astăzi, Emil Boc a lăsat o Românie cu creştere economică şi a lăsat o Românie pregătită să facă faţă, eventual, unui nou val al crizei economice la nivel european”, a afirmat Traian Băsescu.

Preşedintele Traian Băsescu a anunţat, luni, că, în principiu, a fost agreată desemnarea lui Mihai Răzvan Ungureanu pentru funcţia de premier, ca va începe să discute cu partidele din coaliţie pentru formarea Cabinetului.

„În principiu, a fost agreată desemnarea domnului Mihai Răzvan Ungureanu în funcţia de prim-ministru desemnat. Ceea ce înseamnă că va începe un efort de desemnare a Guvernului cu coaliţia, chiar în cursul zilei de mâine”, a spus preşedintele.