Oprescu: Voi candida independent. În mod sigur nu va exista sigla USL

Publicat: 06 09. 2011, 11:01
Actualizat: 07 11. 2012, 01:50

„Sorin Oprescu candidează independent, în cadrul unui parteneriat, unui parteneriat pentru Bucureşti. Uitaţi partea a doua cu siglă, fără siglă, cu pus acolo… Nu vreau să jignesc pe nimeni. În mod sigur nu va exista sigla USL. Candidat independent sprijinit de…”, a spus primarul general, relatează Gândul.

Oprescu a explicat că alegerile sunt foarte serioase pentru că „ăştia ar face orice să rămână la putere”.

În opinia lui Oprescu, a candida ca independent cu sprijin USL va însemna un staff de campanie propriu, precum şi strategia sa şi proiectele sale: „Un staff de campanie propriu, o strategie care este a mea şi, ce-i mai important, proiectele sunt ale mele, modificate sau poate îmbunătăţite cu ceea ce propune Uniunea şi aşa se întrunesc condiţiile unui parteneriat. Eu nu am stăpân. Mie nu-mi comandă nici unul, nici altul. Am discutat în termeni foarte bărbăteşti, de principiu, toate astea. Nu există decât posibilitatea de a respecta nişte proiecte”.

Primarul general a mai spus că va face poze cu candidaţii propuşi de USL pentru primăriile de sector, că „toţi sunt bucureşteni”.

Săptămâna trecută, la un alt post de televiziune Sorin Oprescu a spus că va candida ca independent sub sigla USL. El şi-a anunţat chiar şi sloganul de campanie: „Oprescu Sorin Mircea candidat independent sprijinit de USL”.