Udrea: Boc a făcut ceea ce trebuie pentru ţară, se retrage şi lasă locul unui guvern mai bun

Publicat: 06 02. 2012, 11:47
Actualizat: 07 11. 2012, 00:47

Cred că primul-ministru o să rămână în istorie ca un prim-ministru care realmente a reuşit să salveze România. A avut de guvernat în cea mai grea perioadă pe care a traversat-o România în ultimii 80 de ani. Evident că a avut un mandat greu, dar de succes, pleacă într-un moment în care munca şi efortul îi sunt recunoscute în plan internaţional. A făcut ceea ce trebuie pentru ţară, se retrage şi lasă locul unui guvern mai bun”, a apreciat, luni, Elena Udrea.

Întrebată dacă există variante pentru un nou premier, ministrul a menţionat că se va discuta în partid şi, apoi, decizia aparţine preşedintelui României.

Chestionată dacă viitorul premier va fi un membru PDL sau tehnocrat, Udrea a răspuns: „Nu vă pot spune acum pentru că decizia nu îmi aparţine şi nici nu a fost discutată”.

„Coaliţia rămâne unită în jurul proiectului pe care l-am avut până acum, mergem mai deprate, se va decide în urma consultărilor cu preşedintele cine va fi viitorul prim-ministru”, a mai spus ea.

Premierul Emil Boc i-a anunţat, luni, pe miniştri că a decis să depună mandatul Guvernului, confirmând informaţiile transmise anterior de MEDIAFAX privind demisia sa din funcţie.