Prima pagină » Politic » Budăi: Singurele guverne care au îngheţat pensiile au fost cele „de dreapta”

Budăi: Singurele guverne care au îngheţat pensiile au fost cele „de dreapta”

Budăi: Singurele guverne care au îngheţat pensiile au fost cele „de dreapta”

„Observ de câteva zile un elan, de-a dreptul , al colegilor noştri de alianţă liberali care ne explică au făcut ei pentru părinţii şi bunicii noştri”, scrie pe Facebook Marius Budăi.

El afirmă că liberalii s-au opus în 2020 aplicării Legii 127/2019, lege care prevedea recalcularea pensiilor şi asta doar pentru că era o lege “marca PSD”, că în ⁠2020 nu au acordat majorarea prevăzută de legea 127/2019iar în ⁠2021, cu ministru muncii de la PNL şi cu prim-ministru tot de la PNL, nu au dat niciun leu majorare la pensii – atât au valorat seniorii pentru ei – zero lei.

De asemenea, adaugă Budăi, în 2021 au blocat cu totul legea 127/ 2019 trecând-o în PNRR.

„Tot în 2021, cu ministru muncii de la PNL şi prim-ministru tot de la PNL, îngheaţă pensiile cetăţenilor români pentru următorii 50 de ani prin trecerea acelui procent odios şi nedrept(9,4%). Acest procent nu există în niciun alt PNRR al vreunui stat membru al Uniunii Europene. În ⁠2022 când eu, în calitate de ministru al muncii, propuneam, susţinut de Marcel Ciolacu şi PSD, majorări de pensii, liberalii îmi cereau demisia, iar în ⁠2023 la votarea actualei legi, Legea 360/2023, erau liberali care anunţau că nu votează legea. Şi, mai trebuie reamintit ceva: singurele guverne, de după revoluţie, care au îngheţat pensiile au fost guverne : Băsescu-Boc (PDL, acum PNL şi PNL(Cîţu)-USR”, încheie Budăi.

Paternitatea recalculării pensiilor este asumată atât de liberali, cât şi de social-democraţi.