Prima pagină » Politic » Premierul Ciucă a cerut MApN să refacă podul de la podul Luţca

Premierul Ciucă a cerut MApN să refacă podul de la podul Luţca

Premierul Nicolae Ciucă a dispus ca Ministerul Apărării Naţionale să înceapă lucrările pentru a găsi o soluţie în zona afectată de surparea podului peste Siret în judeţul Neamţ.
Premierul Ciucă a cerut MApN să refacă podul de la podul Luţca

„Premierul a dispus ca MApN să înceapă lucrările pentru a găsi o soluţie în zona afectată de surparea podului peste Siret în judeţul Neamţ. Prim-ministrul a cerut tragerea la răspundere a tuturor celor responsabili, vinovaţi, pentru ca atât cetăţenii din zona afectată, cât şi cei care tranzitează zona să nu fie afectaţi. MApN lucrează în regim de urgenţă pentru a restabili transportul în zonă”, a declarat purtătorul de cuvânt al Executivului, Dan Cărbunaru.

Podul de peste râul Siret, între localităţile Sagna şi Luţca, judeţul Neamţ, s-a prăbuşit joi. Un camion şi o autoutilitară erau pe pod în momentul prăbuşirii.