”Este dreptul lui să facă ce vrea, dar ar putea să fie mai reţinut în ceea ce priveşte imaginea mea. Din punctul ăsta de vedere, mă afectează. Îi apreciez energia, dar el are impresia că răstoarnă pământul. N-a fost Cioloş deja premier un an, că nici nu puteam să intru în minister când aveam probleme cu spitalul? El are impresia că acum ăştia sunt la putere nu sunt licenţiaţi la Oxford sau mai ştiu eu unde. Păi n-am avut şi licenţiaţi? Aici lucrurile nu sunt chiar atât de simple”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, Valerică Cîrciumaru.
Primarul recunoaşte că fiul său este foarte pregătit, însă nu are experienţa sa.
”Din punctul de vedere al pregătirii e peste mine. Dar rutina, viaţa, experienţa mea, pe astea nu le poate avea. Dacă face asta doar de dragul schimbării, s-o facă! Dar la momentul ăsta, proşti sunt peste tot, în toate partidele. Îi întrebi:
Fiul acestuia, Iulian Cîrciumaru, s-a înscris în partidul lui Dacian Cioloş, declarând că până acum nu a împăcat convingerile sale politice cu cele ale tatălui său. Întrebat de ce a ales partidul lui Dacian Cioloş, Iulian Cîrciumaru a spus că se simte legat de valorile oamenilor din partid şi a perceput o deschidere asumată către antreprenoriat şi mediul de afaceri românesc.