Liberalii spun că au strâns peste 20.000 de semnături cerând PDL să voteze moţiunea de cenzură

Publicat: 14 06. 2010, 17:51
Actualizat: 06 11. 2012, 22:01

Liderul PNL Iaşi, Relu Fenechiu susţine, într-un comunicat de presă transmis, luni, că PNL a strâns peste 20.000 de semnături de la ieşenii care le cer parlamentarilor PDL din municipiu să voteze moţiunea de cenzură, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Este datoria noastră de a arăta parlamentarilor puterii din municipiul Iaşi că nu au primit mandat de la cei care i-au ales pentru a mai sprijini actualul Guvern. În numai cinci zile cât voluntarii noştri au fost pe teren, s-au strâns peste 20.000 de semnături ale celor care le solicită parlamentarilor aleşi uninominal să nu sprijine măsurile propuse de Guvern”, a declarat Relu Fenechiu.

Liderul liberal adaugă că va înainta, marţi, listele cu semnături parlamentarilor PDL, înaintea dezbaterii moţiunii de cenzură din Parlament.

„E un gest simbolic care le va spune celor de la putere că un vot împotriva moţiunii înseamnă un vot împotriva ieşenilor”, a spus Relu Fenechiu.

Din cei şase parlamentari PDL din municipiul Iaşi, doar deputatul Daniel Oajdea a anunţat că va vota moţiunea de cenzură, ceilalţi spunând că susţin în continuare actualul guvern.

BPN al PDL Iaşi a propus, luni, ca deputatul Daniel Oajdea să fie exclus din partid, decizia finală urmând a fi luată de Consiliul de Coordonare al partidului.

Dezbaterea moţiunii de cenzură în plenul Parlamentului şi votul asupra acesteia sunt programate pentru marţi.