„Avem în analiză un proiect care porneşte şi de la propunerea UNPR, pentru impozitarea averilor mari, foarte multe averi probabil nu sunt impozitate la valoarea reală. Propunerea UNPR este o bază de pornire, există şi alte variante în lucru”, a spus Boc, la postul public de radio.
El a arătat că proiectul se află în stadiul tehnic de pregătire la Ministerul Finanţelor şi că efectul prognozat este asigurarea unor venituri importante la buget.
Preşedintele executiv al UNPR, Gabriel Oprea, a declarat, la finele lunii iunie, că formaţiunea sa a expus în coaliţia de guvernare propunerea privind introducerea impozitului pe averile afişate, el precizând că progresiştii sunt convinşi că vor fi sprijiniţi în adoptarea acesteia.
El a menţionat că BPPN al UNPR a decis, miercuri, ca grupurile sale parlamentare să depună o iniţiativă legislativă în acest sens, aceasta urmând a fi depusă la Parlament cel mai târziu pe 1 septembrie, când începe următoarea sesiune parlamentară, în cazul în care nu va exista o seisune extraordinară dedicată altor subiecte.
În urmă cu o săptămână, UNPR a anunţat că a finalizat proiectul de lege privind introducerea taxei de solidaritate, actul normativ stipulând că această taxă va fi plătită de persoanele fizice care deţin locuinţe, terenuri, avioane, elicoptere şi ambarcaţiuni a căror valoare însumată depăşeşte 450.000 de euro.
„Persoanele fizice care deţin bunuri imobile constând în locuinţe sau terenuri, precum şi bunuri mobile constând în avioane, elicoptere, ambarcaţiuni sau autoturisme, a căror valoare însumată este mai mare de 450.000 de euro vor achita, anual, o taxă de solidaritate în cunatum de 1% din valoarea totală a acestora, care se face venit la bugetul de stat”, stipulează primul articol al propunerii legislative.
Proiectul prevede, totodată, ca, în cazul în care valoarea totală a bunurilor mobile şi imobile este mai mică de 450.000 de euro, să se taxeze doar bunurile imobile a căror valoare individuală este mai mare de 300.000 de euro, precum şi bunurile mobile a căror valoare individuală este mai mare de 50.000 de euro, caz în care taxa de solidaritate ar fi de 0,5% din valoarea bunurilor.
Preşedintele executiv al UNPR, Gabriel Oprea, a apreciat că impozitul pe averea afişată ar putea aduce, anual, la bugetul de stat, fonduri între 2 şi 3 miliarde de euro.