Prima pagină » Coronavirus » Savantul de top al UE, obligat să demisioneze pe fondul răspândirii coronavirusului. A fost acuzat că s-a folosit de poziţia sa

Savantul de top al UE, obligat să demisioneze pe fondul răspândirii coronavirusului. A fost acuzat că s-a folosit de poziţia sa

Profesorul Mauro Ferrari, preşedintele Consiliului European de Cercetare (European Research Council - ERC), a plecat din funcţie marţi.
Savantul de top al UE, obligat să demisioneze pe fondul răspândirii coronavirusului. A fost acuzat că s-a folosit de poziţia sa
Andrei Jipa
08 apr. 2020, 17:12, Politic
Mauro Ferrari a plecat din funcţia de preşedinte al Consiliului European de Cercetare (European Research Council – ERC) marţi. În scrisoarea de demisie, el a afirmat că şi-a pierdut credinţa în sistem după ce a încercat şi eşuat crearea unui program de combatere a coronavirusului.
 
BBC scrie că în realitate lucrurile au stat diferit. Toţi ceilalţi membri ai Consiliului i-au cerut demisia lui Mauro Ferrari.
 
„Astfel, demisia a survenit ca urmare a unui vot unanim dat în interiorul consiliului”, notează BBC.
 
Un comunicat al ERC notează că profesorul Ferrari „nu a înţeles rolul în ERC, a dus lipsă de implicare, şi-a folosit poziţia pentru a-şi promova ideile şi şi-a urmat propriile interese comerciale şi academice”.