SBU i-a interzis Dianei Șoșoacă intrarea pe teritoriul Ucrainei pe o perioadă de trei ani.
Potrivit serviciului de informații ucrainean, Șoșoacă „îi scrie scrisori lui Putin în care laudă invazia totală a Rusiei”.
SBU mai scrie că Șoșoacă pune la îndoială suveranitatea națională a Ucrainei și frontierele recunoscute la nivel internațional, în special în regiunile sale de vest și sud-vest.
„În plus, răspândește în mod regulat narațiunile Kremlinului în timpul discursurilor sale publice în România și în alte țări ale UE”, a mai scris SBU.
Diana Șoșoacă a reacționat pe pagina sa de Facebook la comunicatul SBU.
Ulterior, lidera S.O.S. România a revenit cu un update la postarea sa.
„Am fost informată că există o amenințare foarte serioasă și iminentă la adresa vieții mele prin faptul că Serviciul Secret al Ucrainei SBU a ieșit în față cu acest anunț în loc să lase MAE ucrainean să se ocupe de comunicare. SBU arată în acest fel că se ocupă în mod direct de mine. SBU este acel serviciu infam care organizează asasinate în străinătate”, a adăugat Șoșoacă.