Dragnea, despre Victor Negrescu: Un tânăr bun în care eu investesc în continuare încredere

Publicat: 02 03. 2019, 15:36
Actualizat: 30 03. 2020, 00:46

„Guvernul României este foarte bine pregătit (în privinţa preşedinţiei Consiului Uniunii Europene – n.r.). Aici a avut un rol Victor Negrescu cât a stat. Îmi pare rău că a plecat, îi pare şi lui rău. Asta e! Când eşti tânăr, mai faci gesturi şi fără să te consulţi. Dar e un tănâr bun în care eu investesc în continuare încredere”, a declarat preşedintele PSD, Liviu Dragnea, într-o conferinţă de presă susţinută, sâmbătă, la Reşiţa.

La evenimentul la care a fost aleasă Luminiţa Jivan la şefia filialei PSD Caraş-Severin, Liviu Dragnea a spus că Victor Negrescu a muncit foarte mult la preluarea preşedinţiei Consiliului UE de către România, însă crede că „nici el nu ştie” de ce a demisionat din Guvern.

Victor Negrescu a demisionat din Guvernul Dăncilă cu mai puţin de două luni înainte ca România să preia Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene. Acesta era responsabil cu proiectul de pregătire şi exercitare a preşedinţiei rotative a Consiliului UE de către România şi a fost înlocuit la minister de George Ciamba.

Social-democratul este susţinut de organizaţia PSD Alba pentru a candida la alegerile europarlamentare din 26 mai.