„Suntem actori egali, Parlamentul României va fi un mediator şi un arbitru în procesul coabitării dintre Guvernul României şi Preşedinţie”, a afirmat Zgonea, în discursul susţinut la lansarea cărţii „Gândirea strategică” a lui Iulian Chifu, consilier prezidenţial pentru afaceri strategice şi securitate internaţională.
De asemenea, Zgonea şi-a exprimat speranţa ca agenda coabitării să fie una cu rezultate pozitive pentru România.
El a arătat că este foarte bucuros că a putut găzdui la Palatul Parlamentului lansareaa cărţii consilierului prezidenţial, adăugând că a citit acest volum, iar ultimul capitol, referitor la coabitare şi urmările referendumului de demitere a şefului statului din 2012, este „una dintre piesele de rezistenţă ale cărţilor cu autori români” pe care le-a citit în ultimii ani.
Totodată, deşi jurnaliştii au dorit să îi adreseze întrebări despre modul cum Parlamentul poate media în relaţia dintre Guvern şi preşedinte, Zgonea a evitat să răspundă.
El a promis că se va întoarce să răspundă jurnaliştilor la întrebări după ce îi va conduce pe unii dintre invitaţii la eveniment, însă nu a mai revenit.