Procurorul spune că pe Laura Codruţa Kovesi a cunoscut-o datorită funcţiei sale, iar ultima discuţie au avut-o în anul 2010.
„În virtutea raporturilor instituţionale am cunoscut-o pe doamna procuror Laura Codruţa Koveşi atunci când se afla în exercitarea mandatului de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Ultima dată când am discutat cu doamna procuror general a fost cu prilejul şedinţei de bilanţ care s-a organizat la sediul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa, în ziua de 26.02.2010. Doamna procuror general Laura Codruţa Koveşi a participat la această şedinţă de bilanţ, eu fiind procuror general delegat la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanţa şi, cu acest prilej, am avut o discuţie profesională. De la acea dată nu am mai comunicat cu doamna procuror”, a afirmat procurorul Florea, pentru MEDIAFAX.
Adina Florea, propusă de ministrul Justiţiei pentru şefia DNA, urmează să primească aviz consultativ din partea Consiliului Superior al Magistraturii. Declară că a fost opţiunea sa de a se înscrie doar la a doua sesiune de selecţie pentru conducerea DNA.
„Am convingerea că secţia pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii va analiza cu obiectivitate şi imparţialitate propunerea formulată de Ministrul Justiţiei, domnul Tudorel Toader, cu atât mai mult cu cât Consiliul Superior al Magistraturii este garantul independenţei justiţiei”, afirmă Adina Florea, cu privire la modalitatea în care va încerca să convingă procurorii CSM să de aviz pozitiv.
Secţia pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a anunţat calendarul privind examinarea Adinei Florea la conducerea DNA, interviul în faţa Secţiei urmând a fi susţinut pe 27 septembrie, iar avizul să fie transmis ministerului Justiţiei pe 2 octombrie.
Procurorul Adina Florea este propunerea ministrului Tudorel Toader pentru funcţia de şef al DNA, a anunţat, săptămâna trecută, ministerul Justiţiei.
Adina Florea vine de la Parchetul Curţii de Apel Constanţa. Înainte de această funcţie, ea a fost prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa, şi procuror general adjunct al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa.