George Simion: Călin Georgescu va apărea și va conduce România

Publicat: 14 04. 2025, 20:38
Calin Georgescu si George Simion sustin declartii de presa la Biroul Electoral Central (BEC) din Bucuresti, vineri, 7 martie 2025. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

„(Georgescu, n.r.) va avea, în perioada următoare, mai multe apariții. Domnul Călin Georgescu va apărea și va conduce România. Am această credință. Și rolul meu și a echipei din mișcarea suveranistă este să facem acest lucru posibil”, a spus Simion.

Candidatul la alegerile prezidențiale a mărturisit, de asemenea, că Georgescu i-a transmis „în 2023 că nu vom avea turul 2”.

„Eu în 2023 n-aveam suficientă credință și domnul Georgescu mi-a spus: «voi veni la conducerea României, nu vom avea turul 2». Poate părea ciudat pentru unii care nu înțeleg lucrurile. Când am avut ultima discuție față în față cu domnul Georgescu, m-am fâstâcit și mi-am cerut scuze, că n-am avut suficientă credință”, a declarat Simion.

El a adăugat că Georgescu a prezis, de asemenea, pandemia de Covid-19. „Sunt unii oameni care au informații care nouă ni se par SF”, a subliniat liderul.