George Simion, condus la secţia de Poliţie în cursul nopţii. Poliţiştii susţin că ar fi circulat cu permisul suspendat, politicianul spune că nu i s-a adus vreodată la cunoştiinţă că ar avea permisul suspendat

Publicat: 30 09. 2022, 04:43
Actualizat: 30 09. 2022, 18:44

This browser does not support the video element.

UPDATE: Într-o declaraţie ulterioară, politicianul a spus că a fost „eliberat” după doar 10 minute şi a descris acţiunea Poliţiei ca fiind ilegală şi abuzivă.

UPDATE: Autocarul formaţiunii politice ce se afla parcat în Piaţa Victoriei a fost ridicat de autorităţi.

Politicianul român a condus în zona Pieţei Victoriei din Bucureşti unde îşi promova protestul pe care formaţiunea sa politică îl organizează în acest weekend. Poliţiştii care l-au oprit au constatat că în baza lor de date George Simion figura cu permisul suspendat. El a fost invitat la secţia de poliţie, dar după ce s-a consultat cu avocatul său acesta le-a trasmis poliţiştilor că va merge a doua zi şi a intrat în autocarul formaţiuni sale politice. 

După mai multe minute de „negocieri eşuate”, politiştii au chemat întăriri şi au intrat în autocar pentru a-l duce la secţia de poliţie.

George Simion a trasmis interacţiunea cu poliţiştii pe pagina sa de socializare. El a precizat că nu i s-a adus vreodată la cunoştiinţă faptul că avea permisul suspendat.

Liderul AUR a fost testat de politişti atât pentru alcool cât şi pentru droguri, iar rezultatele au fost în ambele cazuri negative.