- Home
- Politic
- BUCUREŞTOI, (01.02.2023, 12:52)
- Gabriel Pecheanu
Gorghiu spune că există stabilitate politică în România: Nu s-a pus problema scoaterii UDMR de la guvernare
„Nici măcar o secundă nu s-a pus problema, nu s-a discutat, nu s-a evaluat scenariul scoaterii UDMR de la guvernare”, spune vicepreşedintele PNL Alina Gorghiu.
Urmărește
134 afișări
„Colaborarea cu PSD, până acum, a adus stabilitate României. Deci da, putem funcţiona şi am demonstrat că putem să aducem stabilitate, creştere economică, chiar dacă uneori au fost şi momente mai puţin plăcute”, spune Alina Gorghiu, întrebată dacă are încredere în PSD.
Ea afirmă că în şedinţele liderilor PNL „nici măcar o secundă nu s-a pus problema, nu s-a discutat, nu s-a evaluat scenariul scoaterii UDMR de la guvernare”.
„Orice fel de discuţie politică despre rotativă, despre cum o să arate următorul guvern este prematură”, mai spune Gorghiu.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Tánczos Barna afirmă că inflaţia în 2025 va fi „rezonabilă, suportabilă”: La alimente o să conteze foarte mult şi anul agricol
-
UE „regretă” majorarea taxelor vamale şi se pregăteşte să riposteze „ferm” dacă va fi vizată
-
Secretarul de Stat al SUA ameninţă Panama cu măsuri dacă nu vor exista „schimbări imediate” în privinţa canalului
De asemenea, ea a comentat atacurile dintre social-democraţi şi liberali. Gorghiu spune că, în opinia sa, ”genul acesta de tachinări între lideri, mici împunsături nu profită nimănui”.
„Eu nu ştiu să fi zis cineva în şedinţa de partid despre anumite persoane, nominal. Ne dorim în schimb o colaborare mai articulată şi cred eu că această dorinţă este una firească. E absolut normal să îţi doreşti întotdeauna să funcţionezi în această coaliţie fără să fii atacat din când în când de colegii cu care stai la masă. S-am mai întâmplat au mai fost momente când colegi dintr-o parte sau din alta au simţit nevoia să îşi atace colegii de coaliţie. Nu ne face bine nici nouă nici lor, nici altora, nici cetăţenilor”, a adăugat Gorghiu.
PSD şi PNL se pregătesc pentru rocada din luna mai, când postul de premier urmează să fie preluat de Marcel Ciolacu de la Nicolae Ciucă, iar cele două partide vor face un anumit schimb de ministere şi posturi în Guvern.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Citește pe www.zf.ro: Se naşte un nou pol imobiliar în Bucureşti. Preţurile apartamentelor din această zonă au explodat cu 30% în doar doi ani VIDEO
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Cine este tânăra care a preluat conducerea afacerii de sute de milioane fondată de părinţi? Businessul include şi o reţea de 80 de magazine
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
BREAKING | Cauza morții afaceristei Monalisa Liuba. A cerut 2 proceduri în același timp. I s-a făcut anestezie generală și apoi…
CANCAN.RO
Meteorologii Accuweather anunță temperaturi de -6 grade și NINSORI viscolite în București. Pe ce dată vine iarna
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
ieri, 22:52
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua 1075. Şeful NATO sugerează planuri „secrete” pentru negocierile de pace / Ucraina şi Rusia se acuză reciproc pentru un atac mortal asupra unui internat din regiunea Kursk / Zelenski: Aderarea Ucrainei la NATO este cea mai „ieftină” garanţie de securitate şi o „victorie” pentru Trump
-
ieri, 22:37
Tánczos Barna: Crin Antonescu are prima şansă de a intra în turul doi