Prima pagină » Politic » Ilie Bolojan anunță desecretizarea cheltuielilor președinției

Ilie Bolojan anunță desecretizarea cheltuielilor președinției

Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, anunță desecretizarea cheltuielilor președinției. De asemenea, el a explicat de ce folosește zborurile de linie. Sunt chiar și de zece ori mai ieftine, este o chestiune de respect față de cetățeni, spune Bolojan.
Ilie Bolojan anunță desecretizarea cheltuielilor președinției
Petru Mazilu
10 mart. 2025, 21:50, Politic

Ilie Bolojan a spus de ce preferă zborurile de linie atunci când se deplasează în România sau în alte țări din Europa în calitate de președinte interimar.

„Costurile sunt de zece ori mai mici (…) în trei, patru ore traversezi toată Europa de la un capăt la altul, este o chestiune de respect față de cetățenii noștri”, a explicat președintele interimar la Digi 24.

Ilie Bolojan a mai spus că mergând pe stradă, prin aeroporturi și avioane de linie întâlnește și oameni care îl critică.

„A rămâne un om cu picioarele pe pământ, înseamnă să auzi și aceste critici”, a spus Bolojan.

El a mai anunțat că peste câteva zile Administrația Prezidențială va desecretiza toate informațiile legate de cheltuielile președinției.

„De acum încolo toate informațiile vor fi încărcate pe site, a precizat Ilie Bolojan spunând că „este o chestie de normalitate și de respect față de cetățeni”.