Prima pagină » Politic » Iliescu: Băsescu înţelege lucrurile inadecvat, USL nu-şi poate propune să vină la guvernare

Iliescu: Băsescu înţelege lucrurile inadecvat, USL nu-şi poate propune să vină la guvernare

Preşedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, joi, că "e total inadecvată înţelegerea lucrurilor" de către şeful statului, Traian Băsescu, menţionând că USL nu-şi poate propune să vină la guvernare şi nu preşedintele ţării este cel care decide acest lucru.
30 iun. 2011, 13:33, Politic

Solicitat să comenteze declaraţiile făcute de şeful statului, Traian Băsescu, la 10Tv, potrivit cărora dacă Ponta şi Antonescu i-ar fi propus ca USL să vină la guvernare, ar fi avut ce discuta, Iliescu a precizat că USL nu-şi poate propune să vină la guvernare întrucât acest lucru rezidă dintr-un raport de forţe din Parlament.

„USL nu-şi poate propune să vină el la guvernare şi nu preşedintele ţării este cel care decide aşa ceva. Asta e o cheastiune care rezută dintr-un raport de forţe mai ales în cadrul Parlamentului. Aşa că nu ţine de voinţa, dorinţa sau nu a preşedintelui şi nu asta e tema unui dialog al preşedintelui cu nişte partide aflate în opoziţie. E total inadecvată înţelegerea lucrurilor de către domnul Băsescu”, a spus Iliescu.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, miercuri seară, la 10Tv, întrebat dacă i-ar fi luat în consideraţie pe Antonescu şi pe Ponta dacă ar fi propus ca USL să intre la guvernare, Traian Băsescu a afirmat că ar fi vorbit cu ei „vreo două ceasuri”.

„Amânam şi PDL la întâlnire, dacă veneau cu o treabă serioasă”, a mai spus Băsescu, afirmând că ar accepta ca USL să intre la guvernare dacă ar continua reformele.

El a mai spus că, spre deosebire de Miron Mitrea, Ion Iliescu sau Adrian Năstase, liderii USL Victor Ponta şi Crin Antonescu „au deficienţe mari în a înţelege politica”.