O posibilă temă de discuţie a întâlnirii PDL-UDMR ar fi colaborarea, fie în Executiv, fie pentru susţinerea în Parlament a unui Guvern minoritar, în cazul în care PSD ar decide retragerea de la guvernare, în semn de protest faţă de decizia premierului Boc de revocare din funcţie a ministrului de Interne, social-democratul Dan Nica.
Pe de altă parte, discuţiile PSD-PNL au vizat colaborarea în Parlament, în condiţiile în care, unii lideri social-democraţi, au evocat, încă de duminică seară, posibilitatea retragerii de la Guvernare şi a iniţierii unei moţiuni de cenzură alături de liberali.
Luni, însă, liderul PNL Crin Antonescu a declarat că liberalii nu susţin o moţiune de cenzură a PSD dacă social-democraţii ies din Guvern.