Prima pagină » Politic » Tăriceanu: Vosganian şi Păcuraru să pregătească răspunsul pentru Băsescu privind pensiile

Tăriceanu: Vosganian şi Păcuraru să pregătească răspunsul pentru Băsescu privind pensiile

Premierul Călin Popescu Tăriceanu a cerut miniştrilor Finanţelor şi Muncii să analizeze conţinutul scrisorii primite din partea preşedintelui Traian Băsescu privind sursele de finanţare a majorării pensiilor pentru a fi formulat un răspuns din partea Guvernului.
Tăriceanu: Vosganian şi Păcuraru să pregătească răspunsul pentru Băsescu privind pensiile
11 iul. 2007, 16:38, Politic

"Ieri (marţi – n.r.), preşedintele a trimis o scrisoare la care, fără îndoială, va primi un răspuns. L-am rugat pe domnul ministru Vosganian şi pe domnul Păcuraru să analizeze conţinutul scrisorii şi să formulăm un răspuns din partea Guvernului", a spus Tăriceanu, în şedinţa Executivului.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, că Legea pensiilor va fi promulgată, dar că atunci când va face acest lucru vrea să aibă convingerea că ea va fi aplicată şi a solicitat Guvernului să prezinte fundamentarea bugetului de asigurări sociale din care se plătesc pensiile.