„PSD şi PNL anul trecut au avut un şoc şi e greu să treci peste ceea ce s-a întâmplat la alegerile prezidenţiale şi apoi la cele parlamentare. Din acest punct de vedere, noi am plecat la drum cu o oarecare întârziere, dar recuperăm şi vom câştiga”, a afirmat Kelemen Hunor.
Liderul UDMR a explicat că Antonescu nu a căutat această candidatură: „Noi l-am chemat pe Antonescu să vină înapoi. El nu căuta această campanie. Coaliţia l-a rugat să vină înapoi”.
Referitor la provocările organizatorice, Kelemen a menţionat că „Antonescu abia undeva în ianuarie şi-a făcut cont pe Facebook, pe TikTok” după o absenţă de 8 ani din politică.
„Era nevoie de o acomodare şi de o pregătire a acestei campanii”, a adăugat Kelemen Hunor, subliniind însă că experienţa politică a lui Antonescu reprezintă un avantaj important.
„Proiectul lui Antonescu, proiectul Coaliţiei, este un proiect pentru fiecare om din această ţară, pentru cei care vor să meargă, într-adevăr, spre normalitate, păstrând aşezarea României în lumea occidentală. Eu cred că Antonescu a un candidat bun”, a adăugat Kelemen.