Noi explozii sunt raportate în regiunea Nikolaev şi Odesa. O alertă aeriană a fost declarată în ambele regiuni.
Preşedintele finlandez Sauli Niinisto a declarat marţi că Turcia a fost de acord să sprijine aderarea comună a Finlandei şi Suediei la NATO, în prima zi a summitului alianţei care are loc în capitala spaniolă Madrid, relatează Reuters.
Numărul morţilor din atacul cu rachetă de ieri după-amiază împotriva centrului comercial din Kremenchuk, în regiunea Poltava, creşte: „Ştim deja peste 20 de morţi şi 59 de răniţi, dintre care 25 internaţi”, pe lângă 40 dispăruţi. Acest lucru a fost anunţat într-un briefing de către Kyrylo Timoşenko, şeful adjunct al Oficiului Prezidenţial. Kremenchuk nu este singurul atac asupra civililor din Ucraina din ultimele ore.
Războiul din Ucraina se poate termina „înainte de sfârşitul zilei de astăzi” dacă Kievul ordonă „unităţilor naţionaliste să depună armele”. Aşa că purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, după ce ieri Zelensky a cerut încetarea ostilităţilor până la sfârşitul acestui an. Tass o raportează. Ministerul rus al Apărării continuă să lucreze la planuri de întărire a graniţelor de vest din cauza ştirilor despre „noi pericole” din partea NATO. Înaintarea Alianţei către graniţele ruse „se desfăşoară de două decenii şi continuă, iar Moscova este conştientă de acest lucru”, a adăugat Peskov.
„Războiul de agresiune al Rusiei în Ucraina, inclusiv blocarea rutelor ucrainene de export de cereale, agravează dramatic criza alimentară. A declanşat perturbări în producţia agricolă, lanţurile de aprovizionare şi comerţul, care au condus preţurile mondiale la alimente şi îngrăşăminte la niveluri fără precedent pentru care Rusia poartă o responsabilitate enormă.” Aceasta este ceea ce se precizează în declaraţia finală a G7 privind siguranţa alimentară.
Preşedintele rus Putin l-a asigurat pe omologul său brazilian, Bolsonaro, că Rusia se angajează să garanteze Braziliei aprovizionarea neîntreruptă cu îngrăşăminte ruseşti, a anunţat Kremlinul într-o declaraţie în care a relatat despre conversaţia dintre cei doi lideri. Rusia, a anunţat Kremlinul, se angajează „să-şi îndeplinească angajamentul de a asigura aprovizionarea neîntreruptă cu îngrăşăminte ruseşti fermierilor brazilieni”. Preşedintele brazilian s-a limitat să explice că a vorbit telefonic cu preşedintele Federaţiei Ruse, cu care a discutat despre „securitatea alimentară” şi „incertitudinile energetice”.
Pierderile din rândurile ruse de la ziua atacului Moscovei asupra Ucrainei din 24 februarie s-ar ridica la 35.250. Despre acest lucru a anunţat buletinul zilnic al Statului Major al Forţelor Armate Ucrainene, tocmai lansat pe Facebook, care raportează cifre care nu pot fi verificate independent. Potrivit raportului armatei ucrainene, până în prezent pierderile ruseşti ar fi de aproximativ 35.250 de oameni, 1.567 de tancuri, 3.704 de vehicule blindate, 778 de sisteme de artilerie, 243 de lansatoare de rachete multiple, 102 de sisteme de apărare antiaeriană. Potrivit buletinului, care precizează că datele sunt în curs de actualizare, forţele ruse au pierdut şi 217 avioane, 185 elicoptere, 2589 maşini, 14 unităţi navale şi 636 drone.
Relaţiile cu Rusia „nu vor mai putea reveni la felul în care erau înainte”, a afirmat cancelarul german Olaf Scholz, citat de CNN, în conferinţa de presă de la G7 în desfăşurare în Bavaria. Războiul „aduce schimbări pe termen lung care vor modela relaţiile internaţionale pentru o perioadă foarte, foarte lungă în relaţiile noastre cu Moscova nu ne vom putea întoarce la vremea de dinaintea invaziei ruse a Ucrainei”, a spus cancelarul neamţ.
8 civili au fost ucişi şi 21 au fost răniţi de lansatoarele de rachete ruseşti Uragan, în timp ce luau apă din cisterna din Lisichansk. Guvernatorul Serhii Haidai a oferit informaţia pe Telegram.
Joe Biden confirmă linia dură împotriva Moscovei: „G7 va continua să-l lovească pe Putin acolo unde îl doare cel mai mult, să-l priveze de resursele de care are nevoie pentru războiul său ilegitim din Ucraina”, a explicat preşedintele SUA. De asemenea, Biden ar putea anunţa în curând o consolidare a prezenţei militare americane în Polonia şi o serie de modificări în desfăşurarea de trupe în ţările baltice, în cadrul summitului liderilor NATO programat la Madrid până pe 30 iunie. Este ceea ce transmite postul „Nbc News”, citând surse informate despre fapte. Dar de la Casa Albă vine un „no comment” la indiscreţie, în timp ce aceleaşi surse au raportat că preşedintele ar putea anunţa şi desfăşurarea a două nave noi ale Marinei SUA la baza navală Rota, în Spania.
Anunţul a fost transmis de Tass. Preşedintele rus Vladimir Putin va participa la summitul G20, care este programat în Indonezia, în noiembrie. Acest lucru a fost declarat de către consilierul său pentru politică externă, Iuri Uşakov, agenţiei de ştiri ruse, potrivit căreia detaliile participării sunt încă în curs de definire.
Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a denunţat atacul rusesc asupra centrului comercial din Kremenciuk, numindu-l „un act terorist neruşinat”. Numărul victimelor a crescut la 16.
Ruşii au tras două rachete împotriva Kremenchuk, un oraş din regiunea centrală a oraşului Poltava, de pe malul râului Nipro. O rachetă a lovit un centru comercial aglomerat, ucigând cel puţin 13, iar cealaltă a lovit stadionul, a declarat secretarul Consiliului Ucrainean de Apărare şi Securitate Naţională, Oleksiy Danilov, citat de Ukrinform. Potrivit datelor iniţiale, a spus el, cele două rachete de croazieră Kh-22 au fost trase dintr-o aeronavă, al cărei tip nu a fost încă determinat.
Numărul persoanelor ucise în atacul cu rachete asupra centrului comercial aglomerat Amstor din Kremenchuk din regiunea Poltava a crescut la 13. Guvernatorul regiunii, Dmytro Lunin, scrie pe Telegram, adăugând că, din păcate, „este prea devreme să vorbim despre numărul definitiv de victime”.
Rusia loveşte Ucraina cu rachete în valoare de 200 de milioane de dolari.
Rusia a lansat între 60 şi 80 de rachete cu rază lungă de acţiune pe 25-26 iunie.
Ocupanţii ruşi bombardează masiv oraşul Lysychansk. Opt persoane au fost ucise şi alte 21 au fost rănite.
Salvatorii au evacuat 16 persoane din zona ostilităţilor active. Evacuaţii au fost asistaţi la gara din Pokrovsk. În total, din 24 februarie, salvatorii regiunii Doneţk au evacuat peste 9.300 de persoane din aşezările din regiunile Doneţk şi Lugansk.
În ultimele 24 de ore, în Lysychansk, două biserici au fost distruse, clădiri de apartamente au fost incendiate şi pe unele străzi, gospodăriile au fost rase de pe faţa pământului.
„Ucraina se simte sprijinită de ţările G7. Suntem recunoscători pentru asistenţa financiară şi de apărare acordată ţării noastre în lupta împotriva invaziei ruseşti. Poziţia ţărilor G7 privind sancţiunile este, de asemenea, importantă pentru noi”, a declarat preşedintele ucrainean Voldomir Zelenski.