Liderul PNL Bistriţa: De la Congresul UDMR aşteptăm să constate că nu se mai pot duce la fund cu PDL

Publicat: 18 02. 2011, 12:37
Actualizat: 06 11. 2012, 13:36

„De la Congresul UDMR aşteptăm să constate că nu se mai pot duce la fund cu PDL şi să vină alături de o nouă formulă de coaliţie. Nu există semnale publice din partea UDMR în acest sens, dar eu cred în capacitatea UDMR de a gândi pe termen mediu şi lung”, a spus Ioan Ţintean, care a fost întrebat care sunt aşteptările liberalilor legate de Congresul UDMR.

Preşedintele PNL Bistriţa-Năsăud a adăugat că, în opinia sa, liderul PNL, Crin Antonescu, va face, şi la Congres, o invitaţie publică UDMR de a se alătura USL.

„Da, cred că va face (o invitaţie publică – n.r.). De altfel, preşedintele Crin Antonescu, în toate intervenţiile sale, publice sau interne de partid, ne roagă să avem un anume comportament cu UDMR”, a spus Ţintean.

Secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, a declarat, miercuri, că liderii USL, Victor Ponta şi Crin Antonescu, au fost invitaţi la Congresul UDMR şi vor participa la acest eveniment, el precizând că aceştia vor avea mesaje de atragere a UDMR de partea opoziţiei.

Congresul UDMR se va desfăşura în 26-27 februarie la Oradea, iar la acesta va fi stabilit, prin vot, noul lider al Uniunii, după ce actualul preşedinte, vicepremierul Marko Bela, a anunţat că nu îşi mai doreşte un nou mandat. Candidaţii înscrişi în cursă sunt ministrul Culturii, Kelemen Hunor, consilierul prezidenţial pentru minorităţi Eckstein Kovacs-Peter şi deputatul Olosz Gergely.