Potrivit MAE, la ambasada României în Egipt nu au fost înregistrate până în prezent solicitări de repatriere sau evacuare. Cetăţenii români au contactat ambasada doar pentru a obţine informaţii legate de situaţia din zonă şi recomandările MAE.
Ministerul reaminteşte că ambasada este în contact permanent cu cetăţenii români din zonă şi asigură asistenţa consulară specifică.
MAE a lansat în urmă cu câteva zile un avertisment de călătorie pentru Egipt, pe care l-a reluat ulterior. MAE a transmis astfel că, potrivit recomandărilor Ambasadei României la Cairo, cetăţenii români din capitala Egiptului şi din zonele din împrejurimi sunt sfătuiţi să evite deplasările pe stradă între orele 15:00 – 07:00, întrucât este instituită interdicţia de circulaţie în acest interval orar, şi să aştepte până la eventuala restabilire a ordinii.
MAE reaminteşte că la nivelul Departamentului Consular funcţionează non-stop o linie telefonică de permanenţă la care pot suna cetăţenii români afectaţi de actuala situaţie de insecuritate din Egipt: 0040- 21.319.68.70.
„Solicităm cetăţenilor români, care în pofida alertei de călătorie, decid să se deplaseze în această ţară, să se adreseze Ambasadei României la Cairo şi să îşi anunţe prezenţa în regiune, comunicând coordonatele personale pentru a putea fi contactaţi. Atenţionăm cetăţenii români care ignoră avertismentele MAE şi se deplasează în zone de risc, că o fac pe propria răspundere şi vor suporta consecinţele unor astfel de călătorii. Menţionăm că posibilităţile de intervenţie ale misiunilor diplomatice şi oficiilor consulare de carieră în astfel de zone sunt reduse”, informează MAE.