- Home
- Politic
- (22.10.2020, 07:15)
- Alexandru Gologan
Marea Britanie interzice accesul cetăţenilor europeni cu antecedente penale
- Cetăţenii Uniunii Europene cu antecedente penale nu vor putea intra în Marea Britanie
- Persoanele condamnate la peste un an de închisoare vor fi respinse
- Anterior, oficialii trebuiau să certifice faptul că infractorii veniţi din UE prezintă o ameninţare reală
Urmărește
1909 afișări
Sursa foto: profimedia
Cetăţenii Uniunii Europene care au antecedente penale nu vor putea intra în Marea Britanie, conform anunţului făcut de Ministerul de Interne britanic. Persoanele condamnate la peste un an de închisoare vor fi respinse. Anterior, oficialii trebuiau să selecteze infractorii din UE care prezentau o reală ameninţare.
Însă, lipsa unui acord Brexit ar putea face mai dificilă identificarea infractorilor străini.
Noile reguli care vor intra în vigoare de la 1 ianuarie:
- Orice cetăţean UE condamnat la cel puţin un an de închisoare va fi exclus
- Cetăţenii UE care au comis orice infracţiune în ultimul an ar putea fi, de asemenea, interzişi
- Cetăţenii UE ar putea fi interzişi, de asemenea, dacă au fost condamnaţi la mai puţin de un an de închisoare. Oficialii verifică istoricul penal complet şi natura activităţilor desfăşurate în Marea Britanie
- Delincvenţii care nu au executat o pedeapsă cu închisoarea ar putea fi interzişi dacă există dovezi că sunt recidivişti, cauzează „vătămări grave” sau prezenţa lor în Marea Britanie nu este „favorabilă binelui public”
- Persoanele implicate într-o căsătorie falsă ar putea fi interzise şi oricine încalcă reglementările vamale ar putea fi, de asemenea, respins
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Doc și soția lui s-au despărțit după Survivor de la Pro TV. Motivul: A atentat la Bianca Patrichi
CANCAN.RO
Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe