„Vom discuta, cel mai probabil luni, în Biroul Permanent, ambele cereri”, a precizat Chelaru, pentru MEDIAFAX. Biroul Permanent trebuie să sesizeze Comisia juridică în vederea avizului pentru solicitările DNA, decizia finală aparţinând însă plenului Senatului.
Direcţia Naţională Anticorupţie a cerut joi aviz pentru reţinerea şi arestarea senatoarei Anca Doina Tudor pentru complicitate la luare de mită în dosarul fostului vicepreşedinte al ASF, cererea ajungând la Cabinetul preşedintelui Senatului vineri.
Procurorul şef al DNA a transmis Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie cererea şi referatul, în vederea sesizării ministrului Justiţiei, pentru a solicita Senatului încuviinţarea reţinerii şi arestării senatoarei Anca Doina Tudor, acuzată de complicitate la infracţiunea de luare de mită.
De asemenea, cererea DNA de urmărire penală a senatorului Gabriel Oprea a ajuns miercuri la Senat, fostul ministrul ministru fiind acuzat de abuz în serviciu, în dosarul fostului şef al Departamentului de Informaţii şi Protecţie Internă, Nicolae Gheorghe.