Prima pagină » Politic » Miniştrii ALDE au demisionat. Viorica Dăncilă a trimis propunerile de interimari la Cotroceni

Miniştrii ALDE au demisionat. Viorica Dăncilă a trimis propunerile de interimari la Cotroceni

Miniştrii ALDE Viorel Ilie, Graţiela Gavrilescu şi Anton Anton au demisionat din funcţie, a anunţat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Nelu Barbu. Viorica Dăncilă i-a trimis lui Klaus Iohannis propunerile de interimari pentru Energie, Mediu şi relaţia cu Parlamentul.
Miniştrii ALDE au demisionat. Viorica Dăncilă a trimis propunerile de interimari la Cotroceni
Diana Grigore
27 aug. 2019, 16:25, Politic

„Au fost depuse demisiile la SGG. Au fost trimise la Cancelarie pentru înregistrare, urmează procedura normală”, a declarat Nelu Barbu, la finalul şedinţei de guvern.

El a precizat că este vorba despre Viorel Ilie, Graţiela Gavrilescu şi Anton Anton.

„Premierul va trimite în această după amiază propunerile de interimari”, a adăugat Nelu Barbu.

Ramona Mănescu rămâne la ministerul de Externe.

PSD a decis luni în şedinţa Comitetului Executiv Naţional ca Niculae Bădălău să fie propus interimar la Energie, Radu Oprea – interimar pentru Relaţia cu Parlamentul şi Ioan Deneş – interimar la ministerul Mediului, după ce ALDE a decis retragerea de la guvernare

ALDE a decis luni ieşirea de la guvernare şi o alianţă cu Pro România. Călin Popescu Tăriceanu a mai anunţat retragerea din Guvern a miniştrilor ALDE, însă Ramona Mănescu a decis să rămână la conducerea MAE.