Întrebat, într-un interviu pentru Revista „22”, cum comentează o relatare de presă potrivit căreia Udrea ar fi taxat poziţia sa şi a Monicăi Macovei în partid cu expresia „mucles”, Preda a răspuns: „Nu ştiu ca E. Udrea să fi folosit un asemenea termen, cu totul regretabil. Am remarcat că în ultima vreme se cam grăbeşte cu declaraţiile”
„Deunăzi spunea că nimeni nu-i poate cenzura ambiţia de a fi premier sau preşedinte, arătându-se de fapt mâhnită că preşedintele Băsescu nu îi încurajează planurile de mărire. Mi s-a părut că a întrecut măsura. Preşedintele a susţinut ferm feminizarea personalului politic. Auzind-o, mi-am dat seama că d-na Udrea a lipsit de la lecţia modestiei. A uitat cam repede şi că în campania prezidenţială trecută nu a putut apărea prea mult, ba nici nu a mai fost inclusă – provizoriu – în Guvern, din cauza lipsei de credibilitate. Uneori îmi lasă impresia că e pe Titanic şi cere un pahar cu şampanie. În ceea ce mă priveşte, ce să mai zic? Mi-a propus să o secondez la PDL Bucureşti, iar după trei săptămâni s-a raliat celor care voiau excluderea mea”, afirmă Cristian Preda.
Întrebat ce pondere mai are cuvântul lui Traian Băsescu în PDL, Preda a răspuns: „Trebuie să ştii să descifrezi mesajele lui. Nu e totdeauna explicit, iar pedeliştii nu sunt nici ei tot timpul atenţi”.