- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (06.03.2014, 11:29)
- Cristian Fierbinţeanu
O delegaţie PDL condusă de Vasile Blaga participă la Congresul PPE
O delegaţie a PDL, condusă de preşedintele Vasile Blaga, participă, joi şi vineri, la Congresul Partidului Popular European (PPE) care are loc în capitala Irlandei, Dublin.
Urmărește
187 afișări
O delegaţie PDL condusă de Vasile Blaga participă la Congresul PPE (Imagine: Silviu Matei/Mediafax Foto)
"PDL este reprezentat la Congresul PPE de 37 de delegaţi. Din delegaţie fac parte prim-vicepreşedintele PDL Anca Boagiu, care este şi vicepreşedinte PPE, candidatul PDL la prezidenţiale Cătălin Predoiu, prim-vicepreşedintele Andreea Paul, secretarul general Gheorghe Flutur şi vicepreşedinţii Roberta Anastase, Sulfina Barbu, Ioan Bălan, Alexandru Nazare, Romeo Raicu şi Ştefan Gheorghe", potrivit unui comunicat.
La Congresul PPE de la Dublin, pentru prima oară un partid european îşi va alege candidatul pentru funcţia de preşedinte al viitoarei Comisii Europene, care va fi formată după alegerile pentru Parlamentul European din acest an. Trei candidaţi s-au înscris în cursă – Jean Claude Juncker, fostul premier al Luxemburg, Valdis Dombrovskis, fostul premier al Letoniei şi Michel Barnier, actualul comisar pentru piaţa internă şi servicii.
Pe agenda Congresului PPE de la Dublin se află şi alegerea preşedintelui partidului şi votarea programului PPE pentru perioada 2014-2019.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Gigi Becali: Oamenii lui Călin Georgescu mi-au cerut 350.000 de dolari ca să aducă echipa lui Trump în România
-
Războiul din Ucraina, ziua 1077. Declaraţia care îl va înfuria pe Putin. Volodimir Zelenski vrea ca Ucraina să primească arme nucleare / Şeful Comandamentului Operaţional de Sud al Ucrainei demisionează / Scholz critică planul de ajutor al lui Trump / Rusia propune relaxarea regulilor de recrutare / Ucraina asigură întoarcerea în siguranţă a 12 copii din teritoriile ocupate de Rusia
-
Simona Halep şi-a anunţat retragerea din tenis, după ce a pierdut în primul tur la Transylvania Open: „Corpul meu nu mai duce. Nu vreau să plâng, am fost numărul unu mondial”
La Congresul PPE de la Dublin participă în jur de 2.000 de persoane din 39 de state europene, din care 800 au drept de vot. PPE are acum cel mai mare grup parlamentar în legislativul Uniunii şi este cel mai mare şi influent partid european din care fac parte 73 de partide din 39 de state, preşedinţii Comisiei Europene şi Consiliului European, 12 şefi de stat şi de guvern din state membre UE şi 5 din state non-UE, 13 membri ai Comisiei Europene.
La Congreul PPE de la Dublin va participa şi preşedintele Traian Băsescu. În programul preşedintelui sunt prevăzute, joi seară, participarea la prima sesiune plenară a Summit-ului PPE şi la dineul oferit de prim-ministrul Irlandei, Enda Kenny, iar vineri participarea la a doua sesiune plenară a Summit-ului PPE.
Traian Băsescu declara, joi dimineaţă, că va asista la Congresul PPE. "La Dublin, voi fi doar unul care va asista, pur şi simplu, la un eveniment, la Congresul PPE. Fiind cu calitate de invitat, nu am un rol, ci doar semnalul politic că sunt un preşedinte care provine dintr-un partid membru al PPE", a spus Băsescu, care va sosi joi seară la Dublin, venind de la Bruxelles, unde va participa la Consiliul European dedicat situaţiei din Ucraina.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce au găsit procurorii în casa soților Vladimir Ciorbă și Laura Vicol. Mascații au stat ore bune la inventariat
CANCAN.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe