- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (25.03.2013, 21:36)
- Alina Novaceanu
Oltean: Salut iniţiativa lui Diaconescu, vine în întâmpinarea a ceea ce gândeşte PDL
Deputatul Ioan Oltean a declarat, luni, că PDL salută iniţiativa lui Cristian Diaconescu de înfiinţare a Fundaţiei "Mişcarea Populară", arătând că aceasta "vine în întâmpinarea a ceea ce gândeşte PDL", iar obiectivele se suprapun sută la sută cu cele ale Partidului Democrat-Liberal.
Urmărește
120 afișări
Ioan Oltean (Imagine: Mircea Rosca/Mediafax Foto)
"Salut această iniţiativă a lui Cristian Diaconescu, vine în întâmpinarea a ceea ce gândeşte PDL ca partid de dreapta, am văzut şi care sunt obiectivele lansate de «Mişcarea Populară», ele aproape se suprapun sută la sută pe obiectivele PDL. Nu putem decât să ne bucurăm şi să sperăm că această «Mişcare Populară» se va alinia obiectivelor PDL", a precizat Ioan Oltean.
El a adăugat că obiectivele Fundaţiei "Mişcarea Populară" sunt absolut corecte şi că PDL nu are niciun fel de reţinere faţă de Mişcarea Populară.
Consilierul prezidenţial Cristian Diaconescu a anunţat, luni, într-o postare pe blog, decizia de iniţiere a procedurilor pentru înfiinţarea Fundaţiei "Mişcarea Populară", care îşi propune să promoveze valorile de centru-dreapta.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Dosarul Nordis: Laura Vicol, Vladimir Ciorbă şi Ioana Băsescu, la audieri la sediul DIICOT
-
Scholz: UE poate răspunde cu propriile tarife la măsurile SUA
-
Premieră! România trimite, pentru prima dată în istoria recentă, gaze către Ucraina. 80.000 de metri ies pe oră pe la Isaccea. Explicaţia
"Astăzi am decis, împreună cu colegii mei, să iniţiem procedurile pentru înfiinţarea Fundaţiei «Mişcarea Populară». Ştiu că acest subiect va capta atenţia presei româneşti şi a opiniei publice deopotrivă - semn că noua noastră formă de expresie, care îşi propune să promoveze valorile de centru-dreapta, este aşteptată atât ca nouă platformă socio politică, dar şi un real catalizator pentru implicarea societăţii româneşti în elaborarea şi implementarea deciziilor majore care ne privesc", scrie Diaconescu.
El menţionează "liniile principale ale obiectivelor" celor care au iniţiat acest demers, respectiv "modernizarea României, păstrarea orientării proeuropene şi proatlantice ca unica soluţie pentru România, reforma constituţională, stimularea clasei de mijloc, locuri de muncă pentru tineret, criterii de integritate pentru o clasă politică adaptată la valorile Uniunii Europene, reformarea sistemului de educaţie orientat spre performanţă, stat de drept eficient bazat pe principii constituţionale solide, promovarea culturii româneşti precum şi stimularea afirmării tinerelor talente, stimularea elaborării unor strategii pentru dezvoltarea agriculturii, industriei IT şi a turismului prin consultarea categoriilor profesionale specializate, dialog continu cu românii care trăiesc în afara graniţelor precum şi identificarea oportunităţilor pentru încurajarea acestora de a reveni acasă, strategii vizând încurajarea tinerilor care au studiat în străinătate pentru a-şi pune competenţele în slujba României".
Diaconescu menţionează totodată că în actele constitutive ale fundaţiei vor fi enunţate o serie de programe şi strategii care vizează "dezvoltarea societăţii româneşti, în ansamblu, cu accent pe oferirea de oportunităţi pentru clasa mijlocie şi tineret, ca principale forţe motrice pentru progresul ţării noastre".
"Misiunea acestei fundaţii este deschisă tuturor celor care doresc să promoveze o Românie modernă", mai scrie Cristian Diaconescu.
Citește pe www.zf.ro: Germania, Franţa, Polonia: 2024 a fost doar începutul unui val de distrugeri de locuri de muncă şi restructurări de personal care se va extinde în 2025
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Cine este tânăra care a preluat conducerea afacerii de sute de milioane fondată de părinţi? Businessul include şi o reţea de 80 de magazine
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
BREAKING | Procurorii DIICOT, percheziții la reședința Ioanei Băsescu. Este vizată și ea într-un dosar controversat
CANCAN.RO
Centralele de apartament, INTERZISE! Autoritățile române, puse în fața ordinului venit direct din Parlamentul European
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 14:55
Live text Războiul din Ucraina, ziua 1076. Ofiţeri-cheie ruşi şi nord-coreeni au fost ucişi în atacul Ucrainei asupra postului de comandă din regiunea Kursk / Trump spune că discuţiile cu Ucraina şi Rusia „merg destul de bine” / Zelensky avertizează asupra alianţei în creştere a Rusiei cu Iranul şi Coreea de Nord / Viceguvernatorul regiunii Primorski din Rusia a fost ucis
-
astăzi, 14:54
Mai multe drone ucrainene au atacat două uzine energetice importante din Rusia