Prima pagină » Politic » Parlamentul se reuneşte marţi la 10.00 pentru funcţiile de la CNA, ANRE, CSA

Parlamentul se reuneşte marţi la 10.00 pentru funcţiile de la CNA, ANRE, CSA

Parlamentul se va reuni marţi, la ora 10.00, pentru a decide asupra componenţei CNA, ANRE şi a preşedintelui CSA, a precizat luni secretarul Camerei Georgian Pop.
Parlamentul se reuneşte marţi la 10.00 pentru funcţiile de la CNA, ANRE, CSA

Pop a făcut aceste precizări după şedinţa Birourilor Permanente ale celor două Camere.

El a arătat că audierile celor propuşi în CNA şi ANRE, precum şi a candidatului pentru funcţia de preşedinte al CSA în comisiile permanente de specialitate au loc luni după amiază.

Liderii grupurilor parlamentare au negociat luni componenţa Consiliului de Reglementare al ANRE, preşedintele acestei instituţii urmând să fie din partea PNL, cei doi vicepreşedinţi de la PSD, iar ceilalţi membri câte unul din partea PDL, UNPR, UDMR, PSD.

În cazul CNA sunt în discuţii şase locuri, câte unul din partea PSD, PNL, PDL, UDMR, Preşedinţie şi Guvern.

Pentru funcţia de preşedinte al CSA este propus Daniel Tudor.