Prima pagină » Politic » Ciolacu le cere ambasadorilor statelor membre UE la Bucureşti clarificarea situaţiei Schengen

Ciolacu le cere ambasadorilor statelor membre UE la Bucureşti clarificarea situaţiei Schengen

Premierul Marcel Ciolacu a discutat, miercuri, cu ambasadorii statelor membre UE la Bucureşti şi a reiterat solicitarea de a clarifica aderarea completă la Spaţiul Schengen a României „în cel mai scurt timp”.
Ciolacu le cere ambasadorilor statelor membre UE la Bucureşti clarificarea situaţiei Schengen
Laura Buciu
07 feb. 2024, 11:13, Politic

Marcel Ciolacu a discutat cu ambasadorii statelor membre UE la Bucureşti despre priorităţile europene ale României, la invitaţia preşedinţiei Belgiei la Consiliul UE.

Premierul le-a mulţumit reprezentanţilor corpului diplomatic pentru sprijinul oferit în vederea aderării României la spaţiul Schengen, pe cale aeriană şi maritimă, şi a reiterat solicitarea de a clarifica aderarea completă la zona de liberă circulaţie „în cel mai scurt timp”.

„Este evident că Uniunea Europeană trebuie să ofere un răspuns pragmatic şi concret la nevoile exprimate de fermieri, dar şi să se asigure că toţi cetăţenii europeni sunt protejaţi în faţa ameninţărilor reprezentate de Federaţia Rusă şi de curentele politice care vor să ne dezbine şi vulnerabilizeze la nivel european. Guvernul României este deplin angajat în implementarea PNRR şi atragerea cât mai multor fonduri europene şi a investiţiilor străine. Doar prin dialog putem realiza acest lucru. Izolarea nu reprezintă o soluţie şi a generat mereu sărăcie şi subdezvoltare”, a spus Marcel Ciolacu.