Ponta a plecat spre Tirana, pentru Summit-ul SEECP

Publicat: 26 05. 2015, 08:59
Actualizat: 13 04. 2019, 14:47

Conform Guvernului, Ponta va vorbi, într-un discurs, despre importanţa acordată de România consolidării procesului de cooperare regională, mai ales în contextul evoluţiilor politice din vecinătate, şi va reafirma susţinerea pentru continuarea procesului de extindere a UE, pe baza îndeplinirii criteriilor de aderare.

Ponta va susţine şi declaraţii de presă alături de preşedintele Bulgariei şi cel al Albaniei.

Albania exercită în prezent preşedinţia SEECP, preluată de la România cu ocazia Summit-ului care s-a desfăşurat la Bucureşti, la 25 iunie 2014.

România este depozitarul Cartei SEECP şi, în prezent, face parte din Troica SEECP, alături de Albania şi Bulgaria.

Procesul de Cooperare în Europa de Sud-Est este forul politic cel mai important din regiune, la care participă Albania, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Croaţia, Grecia, Macedonia, Republica Moldova, Muntenegru, România, Serbia, Slovenia, Turcia, precum şi Kosovo.