„Am vorbit în interiorul grupului şi îi mulţumesc domnului Ciolacu, care mi-a dat cuvântul. Am transmis un punct de vedere al meu, ca fost preşedinte, fost premier, depunerea efectivă a moţiunii e un război atomic în care va pierde PSD şi va câştiga preşedintele Iohannis. Mai e timp. Vă spun în numele premierului că dacă moţiunea nu îndeplineşte numărul, Sorin Grindeanu va discuta cu conducerea PSD şi ALDE cum se formează Guvernul Grindeanu 2”, a declarat Victor Ponta.
Acesta a declarat că în cazul celuilalt scenariu, dacă moţiunea va trece, atunci „singura persoană care va putea numi premierul este Iohannis”.
După ce a plecat Victor Ponta, la grupul PSD din Camera Deputaţilor a venit şi liderul PSD, Liviu Dragnea, care a evitat să facă declaraţii.
Citeşte şi: Lia Olguţa Vasilescu: La începutul lunii mai ne-am dat seama că programul de guvernare este aproape blocat
Citeşte şi: FOTO DOCUMENT Moţiunea „România nu poate fi confiscată! Apărăm democraţia şi votul românilor”: „Guvernul” Ponta-Grindeanu-Jianu demonstrează că există politicieni care şi-au pierdut iremediabil onoarea
Citeşte şi: Daniel Constantin, negocieri cu Sorin Grindeanu. Cei doi s-au întâlnit la Palatul Victoria
Citeşte şi: Traian Băsescu: PSD trebuie trimis în opoziţie. Responsabilitatea lui Iohannis, covârşitoare