În cadrul întâlnirii, premierul României a subliniat importanţa reprezentării SUA la nivel de ambasador în ţara noastră şi a abordat temele majore ale relaţiei bilaterale de Parteneriat Strategic.
Nicolae Ciucă a mulţumit pentru decizia Statelor Unite de creştere a prezenţei militare în România şi pentru susţinerea şi preocuparea pentru securitatea Mării Negre, manifestate la nivelul Congresului, Departamentului de Stat şi NATO.
Ambasadoarea Kavalec a trecut în revistă preocupările majore pentru securitatea regională, în condiţiile războiului de agresiune al Rusiei în Ucraina şi încercărilor de destabilizare a Republicii Moldova. Conform unui comunicat al Guvernului, oficialul american a transmis aprecierea pentru rolul asumat de România în asistenţa multi-dimensională acordată celor două state.
„Proiectele economice privind investiţiile în grupurile 3 şi 4 de la Centrala Nucleară de la Cernavodă şi cele privind Reactoarele Modulare Mici – SMR sunt de primă importanţă pentru ambele părţi, contribuind la consolidarea securităţii energetice în regiune. Noul ambasador american în România a transmis aprecieri pentru implicarea personală a premierului Nicolae-Ionel Ciucă în combaterea traficului de fiinţe umane, continuarea progreselor reprezentând un argument puternic pentru accederea ţării noastre în Programul Visa Waver”, a mai transmis Guvernul.