Prima pagină » Politic » Charles Michel salută deciziile Finlandei şi Suediei / UE contribuie mai mult la apărarea NATO

Charles Michel salută deciziile Finlandei şi Suediei / UE contribuie mai mult la apărarea NATO

Contribuţia Uniunii Europene la acţiunile NATO de apărare creşte prin deciziile Finlandei şi Suediei de a adera la Alianţa Nord-Atlantică, afirmă preşedintele Consiliului European, Charles Michel.
Charles Michel salută deciziile Finlandei şi Suediei / UE contribuie mai mult la apărarea NATO
Mihai Draghici
16 mai 2022, 23:20, Politic

„Prin decizia Suediei de a aplica pentru a deveni membră NATO alături de partenerul său strategic Finlanda, securitatea noastră devine mai puternică”, afirmă Charles Michel, prin Twitter.

„Salut decizia Suediei, care va fi în beneficiul apărării şi securităţii noastre colective. Contribuţia Uniunii Europene la acţiunile NATO pentru descurajare militară este din ce în ce mai nepreţuită”, a subliniat Charles Michel.

Finlanda şi Suedia au anunţat că au decis să depună cereri de aderare la Alianţa Nord-Atlantică, în contextul temerilor referitoare la activităţile militare ale Rusiei.