Băsescu le-a spus jurnaliştilor aflaţi la spital că este într-o vizită neoficială, că a fost în staţiunea Covasna şi, fiind aproape de unitatea medicală, a vrut să vadă condiţiile de aici, spunând că nu este vorba totuşi despre o inspecţie, pentru că nu este specialist.
"Este o prioritate sănătatea şi vreau să văd ce dotări are spitalul. Sigur, să nu fiu greşit înţeles, nu mă pricep să inspectez spitalul şi cu siguranţă voi afla mai multe de la conducerea instituţiei şi de la pacienţi", a spus şeful statului.
În oraşul Covasna preşedintele s-a fotografiat cu oamenii care se află la tratament în Spitalul de Cardiologie şi în Complexul Bradul şi a discutat cu cei care se plimbau pe străzile oraşului.
Traian Băsescu nu a dorit să facă declaraţii presei când a ajuns în staţiunea Covasna, susţinând că se află într-o vizită particulară.