Fostul prim-ministru Liz Truss a dat startul unei analize pentru a stabili dacă Marea Britanie ar trebui să urmeze decizia administraţiei Donald Trump de a muta ambasada SUA din Tel Aviv.
Luând cuvântul la o adunare a Prietenilor Conservatori ai Israelului, organizată în timpul cursei din această vară pentru conducerea ţării, Rishi Sunak a declarat că există „argumente foarte puternice” pentru mutarea ambasadei şi recunoaşterea oficială a Ierusalimului drept capitală a Israelului, dar a recunoscut că ar putea fi mai uşor de spus decât de făcut.
Întrebată joi dacă guvernul ia în continuare în considerare relocarea, o purtătoare de cuvânt de la nr. 10 a spus: „A fost analizată. Nu există planuri de a muta ambasada britanică în Israel de la Tel Aviv„.
Mutarea ambasadei ar fi interpretată ca o recunoaştere de către Marea Britanie a Ierusalimului drept capitală a Israelului, în ciuda faptului că atât israelienii, cât şi palestinienii susţin că este capitala lor, scrie POLITICO.
Un grup juridic palestinian, Centrul Internaţional de Justiţie pentru Palestinieni, a avertizat luna trecută, într-o scrisoare adresată lui Truss, că va solicita o revizuire judiciară dacă guvernul va continua cu acest plan.
Mişcarea a fost condamnată de mai mulţi parlamentari, inclusiv de fostul ministru de externe şi omologul conservator William Hague, care a susţinut că mişcarea „ar fi o încălcare a rezoluţiilor Consiliului de Securitate al ONU de către unul dintre membrii săi permanenţi, ar încălca un angajament de lungă durată de a lucra pentru două state, pentru israelieni şi palestinieni, şi ar alinia Marea Britanie în afacerile externe cu Donald Trump … mai degrabă decât cu întregul rest al lumii”.
Fostul preşedinte american a mutat ambasada SUA în Israel în 2018 – o mişcare care a fost condamnată de guvernul britanic la vremea respectivă. Doar alte trei state membre ale ONU – Guatemala, Honduras şi El Salvador – au ambasade la Ierusalim.